WhatsApp

İmplant Uygulamaları

Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantlarının günümüzde en yaygın olarak kullanılan implant çeşidi, ‘vida’ şekilli olan implantlardır. Diş implantlarının çeşitleri yerleştirildikleri alan ve destek dokularına göre belirlenir.

Çeşitleri ise:

  • Transosseöz (Transmandibular) implantlar
  • İntramukozal insertler
  • Subperiostal implantlar
  • Endosseöz (endostal) implantlar
  • Endodontik stabilizatörler.

Subperiostal İmplantlar

Subperiostal implantlarda, cerrahi müdahalelerle açığa çıkartılan kemik üzerinden alınan ölçüye göre hazırlanır. Metal ve ince alaşımlardan üretilen Subperiostal İmplantlar kafese benzer bir şekildedir. Periostun altında kemik üzerine yapılırlar. Bu implantlar alveoler kemik üzerine yerleştirilirler. Çiğneme gücünü ise bütün kemiğe yayarlar.Her hastaya uygulanmaz.

Endosseöz İmplantlar

Bu implantlar direk kemiğin içine yerleştirilir.Kemikle işlev olarak beraber görev görürler, Vida veya silindir şeklinde olabilir. Vida implant, silindir implant, blade implant olarak geçebilir.

1. İmplant Nedir?

İmplantlar, günümüz teknolojisiyle diş yerine geçen orijinale en yakın tedavi şeklidir. İmplantlar, diğer diş tedavilerine göre kat kat daha iyi çiğneme, konuşma işlevleri sağlar. Günümüzde en çok başvurulan diş estetiği yöntemidir.

İmplantlar, hekimin yeterli bilgi düzeyi ve tecrübesi ile doğru bir tanıyla, uzun yıllar kullanılan, özellikle hasta için başarılı sonuçlar elde edilebilen bir yöntemdir.

İmplantlar, kaybedilmiş yada kırık olan dişlerin görevlerini ve estetik duruşlarını yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen yapay bir diş kökü olarak tanımlanabilir.

2. Herkese implant tedavisi uygulanabilir mi?

İmplantlar, diş köküne yerleştirilen belirli kalınlıkta ve genişlikte olan vidalardan oluşan köklerdir. Bu yüzden uygulanacak yerin (çene) kemik oranının yeterli olması gerekmektedir.Mevcut olan çene kemiğinin sağlam olması kaliteli bir implanta sahip olunması demektir ve başarıya ulaşma yüzdesi o kadar artar. Ancak diş etinin de sağlıklı olması gereken koşullardan biridir. Kemik gelişimini tamamlamış kişiler için daha uygun olur buda kişinin 18 yaşını tamamlamış olması anlamına gelmektedir.

3. İmplant ağrılı bir uygulama mıdır?

İmplant yerleştirilmesi için kişinin ağrı yada acı duymaması amacı ile en uygun anestezi yöntemine başvurulur.Kişinin tercihine göre de lokal veya genel anestezi uygulanır.Kişi işlem sonrası hafif ağrı duyabilir ve bu durum düşük dozda ağrı kesicilerle ağrı giderilir.

4. İmplant muayenesinde neler yapılacak?

İmplant muaynesinde ilk olarak kişi sağlık problemleri ile ilgili gerekli bilgileri verir. Bu durumda hekim kişinin çene yapısı ve kemik durumuna bakarak implanta uygun olup olmadığına karar vererek gerekli görülürse görüntüleme ve tahlil istenebilir. Sonuç olarak da implantın uygulanacağı yerin modelleri çıkarılır.

5. İmplant tedavi yöntemleri %100 başarılı mıdır?

İmplant tedavisinde unutulmaması gereken bazı hususlar vardır.Bunlar hastanın kronik rahatsızlığı varmadır, ne kadar ürede iyileşir. Hekimin bu konuda çok titiz davranması gerekmektedir. İmplantalrın kalitesi ve hastanın implantlarına özen göstermesi ile birlikte bu üç unsur bir araya gelince başarı kaçınılmaz olur.

6. İmplantlar ne kadar süre dayanır?

İmplantlar uzun süre dayanır, ancak hasta implanta iyi bakması ağız bakımını ve temizliğinin gerekliliğini yerine getirmesi sonucunda uzun vadede implanta ilgili sıkıntı yaşanmaz.

7. İmplantlar, vücut tarafından kabul edilmezse?

İmplant malzemeleri vücudumuzun reddedemeyeceği alerjik reaksiyon yaratmayacak malzemelerden yapılmıştır.Genellikle titanyumdan yapılır, bu malzemeler vücuda zararlı organizma veya bakteri üretmedikleri için vücut tarafından hemen kabullenilir.

8. İmplantların başarısız olma şansı var mı?

Kişiler ağız bakımını, implantının temizliği hekim kontrolünde olmadığından başarısız olma ihtimali olabilir. Ancak bu durum oldukça düşük bir orandır.Hor kullanılmaz ise başarılı yerleştirilmiş ise uzun yıllar kullanılabilir.

9. İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

Daha iyi yemek yenilebilir, uzun süre besinler çiğnenir, doğal diş görünümündedir.Kişinin özgüvenini arttırır, sağlıklı beslenmeye etki eder.

10. İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

Maliyetleri ve dişe gerekli özenin gösterilmesi

Hasta Yorumları

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin!

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacaklar.